Kim | Ne | İcat | Etti ?
 ZKampüs
 ZKampüs
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aralık 18, 2011, 21:14:12
Günün Sözü : Çevrelerine uymak için kendilerini yontanlar, tükenip giderler. (R.HULL)1

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Ara:     Gelişmiş Arama

YGS LYS Tercih
* Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
OSYM Sonuc Ekrani     OSS ZKampus Destek     SBS ZKampus Destek     Tercih Sistemleri || Rehberlik     OSS ZKampus Soru Cozumleri
ZKampüs Tüm Öğrenciler Burada  |  Genel  |  Teknoloji  |  Konu: Kim | Ne | İcat | Etti ? 0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Kim | Ne | İcat | Etti ?  (Okunma Sayısı 60870 defa)
eylem
Global Moderator
Newbie
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1
t
« : Ocak 11, 2008, 01:12:58 »

YGS LYS Tercih 2011 Puanları ile
en kolay kullanabileceğiniz TERCİH motorunuz.
Kim Neyi İcat Etti __?


   TELGRAF : William Cooke ve Charles Wheatstone adlı iki İngiliz1837 yılında , teller üzerinden elektrik akımı göndererek mesaj iletmeyi başardılar. Böylece ilk elektrikli telgraf makinesı ortaya çıktı. Elektrik akımı, alıcı cihazın kadranındaki bir dizi iğneyi hareket ettirerek ulaştırılacak mesajın ekranda belirmesine yardımcı oluyordu.

   MORS ALFABESİ : 1843’ te Samuel Morse, telgraf mesajlarında nokta ve çizgilerden oluşan ünlü Mors Alfabesi’ ni geliştirdi. Morse, Baltimore’ den Washington’ a uzanan 60 km’ lik bir telgraf hattı kurarak, hattı başkanlık seçimleriyle ilgili haberleri iletmek için kullandı.

   TELEFON : 1876’ da Alexander Graham Bell, telefonu icat etti. Bell ve Thomas Watson adlı elektrik mühendisi, bir gönderici ve bir alıcıdan oluşan bir düzenek yaptılar. Alıcı, sesi belli bir elektrik akımına dönüştürüyor ve bu akım bir tel aracılığı ile ahizeye taşınıyordu. Tarihteki ilk telefon görüşmesini, 10 Mart 1876‘ da Bell yapmıştır.

   RADYO : 1902’ de İtalyan mucit Guglielmo Marconi, kablo ya da tel olmadan bir yerden diğerlerine mesaj göndermenin yolunu keşfetti. Böylece radyo doğdu. Marconi, radarın mucidi Hertz’ in yapmış olduğu deneyleri kullanarak bulunduğu yerden 9 metre uzaktaki bir kapı zilini çalmayı başarabiliyordu ve bunun için her hangi bir kabloya ihtiyaç duymuyordu. Kullandığı yönteme “elektromanyetik” adını vermişti.

   FM RADYO : 1920’ de Edwin Howard Armstrong, FM radyoyu geliştirdi. Elektrik mühendisi Armstrong’ un elektromanyetik ve elektrik alanında yaptığı icatlar çok önemlidir. Fakat onun belki de hepimiz tarafından bilinen icadı, geniş aralıklı yayın yapan FM radyo bandıdır.

   SÜPER İLETKEN : 1986’ da George Bednorz, kayıp olmaksızın enerjiyi transfer edebilen bir madde geliştirdi. Böylece “süper iletken” kavramı hayatımıza girmiş oldu. Süper iletkenler, “bilgi çağı” açısından çok önemli gelişmeleridir. Sıradan bir bakır telden iletildiğinde enerjinin yaklaşık % 40’ ı kaybolmaktadır. İşte bu yüzden süper iletkenler insanlığın enerjiyi doğru ve verimli kullanabilmesi açısından çok önemlidir.

   UYDU : 4 Ekim 1957’ de Ruslar, ilk uydu Sputnik’ i Dünya yörüngesine yerleştirdi. Dünya’ nın ilk yapay uydusu sadece bir basket topu büyüklüğünde olup 82 kg ağırlığındaydı. Bu minik uydu, 98 dakika içinde yörüngeye yerleştirilmişti. Sputnik, insanoğlu için uzay çağının başlangıcı demekti.

   FAKS : 1843’ te üretilen ilk faks makinesi, kabartma harfleri tarayarak elektrik sinyalleri gönderen bir sarkaçtan oluşuyordu. Modern faks makinelerinde ise gönderilen dokümandan yansıyan ışığı algılayan diyotlar kullanılır. 1922’ de Alman fizikçi Arthur Korn, radyo dalgaları ile Avrupa’ dan Amerika’ ya fotoğraf göndermiştir.

   HABERLEŞME KULELERİ : Claude Chappe, tepelerin üzerine kurulmuş kulelerden oluşan bir ağ sistemi geliştirdi. Her kulenin üzerinde 49 değişik konuma ayarlanabilen iki uzun oka sahip bir makine vardı. Her konum bir harfe ya da rakama karşılık geliyordu. Operatörler böylece bir kuleden ötekine mesaj gönderebiliyorlardı. Bu sistem çok başarılı oldu ve 4.828 km’ lik bir ağ kulelerle birbirine bağlandı.

   ÇENGELLİ İĞNE : Dünya, 1849’ da Walter Hunt tarafından bulunan, çok basit ama faydalı bir ürünle tanıştı: Çengelli İğne. Çengelli iğne, Amerikalı mucit tarafından sadece 15 dolar kazanabilmek amacıyla bir iddia sonucunda ortaya çıkmıştır.

   YEMEK ÇUBUKLARI : Yemek çubukları 5000 yıl önce ilk defa Çin’ de kullanılmaya başlandı. Çinliler, daha iyi pişmesi için yiyecekleri çok ufak parçalara ayırıyorlardı. Bunları tutabilmek için de ağaç dallarını kullanıyorlardı. Bugün Çin, Japonya, Vietnam, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yemek çubukları hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

   EKMEK KIZARTMA MAKİNESİ : 1909’da General Electric şirketi, ilk elektrikli ekmek kızartma makinesini üretti. Dilimlenmiş ekmek, elektrikle ısıtılan bir tel üzerine konuluyordu. Ayarlı bir saat, süre dolduğunda elektriği kesiyor ve ekmeği dışarı doğru itiyordu. Bu sayede sabahları kahvaltı masalarını renklendiren çıtır çıtır ekmeklerin hikayesi doğdu.

   MİKRODALGA FIRIN : Yiyecekleri radyo dalgaları ile ısıtan bir fırın fikrinin patentini 1945’ te Amerikalı mucit Percy L. Spencer almıştır. Yiyecekler, mikrodalga adı verilen radyo dalgalarıyla bombardıman edilir, bunun neticesinde moleküler titreşerek yiyeceğin ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırınların kapağındaki metal teller ise mikrodalgaların fırından dışarıya çıkıp insanlara zarar vermesine engel olmaktadır.

   KAŞIK : Paleolitik zamanlardan beri kullanılan kaşıkların atası deniz kabuklarıdır. Kaşığın Latince ve Yunanca’ daki karşılığı “spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu” anlamına gelen “cochlea” kelimesinden türetilmiştir. Günümüzdeki formunu ise MS I. Yüzyılda Romalılar vermiştir.

   BIÇAK : Tarihte kesin olarak ne zaman icat edildiği belli olmayan bıçak, günümüzde mutfaklarda ve yemek masalarında dizayn edilseler de tarihin ilk dönemlerinden başlayarak yakın bir zamana kadar öncelikle silah olarak kullanıldı. Ortaçağ Avrupası’ nda ev sahibi masaya bıçak getirmezdi, çünkü herkesin bıçağı belindeydi. Ancak şiddet artmaya başlayınca 1669’ da Fransa Kralı 14. Louis’ in bütün sivri uçlu bıçakların yemek masalarında kullanımını ve sokaklarda taşınmasını yasaklamıştır.

   ÇATAL : Çatalı ilk kullananların Yunanlılar olduğu sanılmaktadır. Çatalın yemek masalarındaki kullanımı MS 7. yüzyılda Ortadoğu’ daki zengin ve itibarlı ailelerde görülmektedir. 13. yüzyılda Bizanslılar’ a onlardan da İtalyanlar’ a geçmiştir. Fransa da ise “gösterişe kaçıyor ” diye kabulü yavaş olmuştur. Çatal, 1600’ lerin ortalarından itibaren tekrar itibar kazanmış, kraliyet ailesi ve zengin sofralarının vazgeçilmez lüksü olmuştur. Günümüzde ise hepimizin vazgeçilmez ihtiyacıdır.

   MEKANİK SAAT : 999’ da Gerbert, insanoğlunun zamanı ölçebilme arzusuna hizmet etmek için yepyeni bir ürün sundu. Fransız keşiş ve sonrasında Papa olan Gerbert’ in ağırlıklar kullanarak çalışan ilk mekanik saati günümüze kadar pek çok kez geliştirildi.

   HASSAS SARKAÇLI SAAT : Galileo’ nun sarkaç teorisini üretmesinden sonra daha kesin zaman ölçümü yapılabilir miydi? 1656’ da Christian Huygens, bu noktadan hareketle, sarkacın hareketini bir dizi dişli çark üzerinden saatin kollarına iletirken, bir yandan da sarkacın sürekli salınım halinde tutmanın yolunu bularak ilk hassas sarkaçlı saati geliştirdi.

   DİKİŞ MAKİNESİ : 1830’ da Barthelemy Thimonnier dikiş makinesini icat etti. Makinede ayak pedalıyla döndürülen bir tekerlek, iğneyi kaldırıp indiriyordu. Fakat o dönemlerde pek çok terzi, işini kaybedeceği korkusuyla bu makinelerin 80 tanesini tahrip etmişti.

   FERMUAR : Fermuarın icadında her ne kadar tek bir mucitten söz etmek zor olsa da asıl katkıyı 1893’ de W.L. Hudson’ un yaptığı söylenebilir. Fermuarın hayatımıza girmesi oldukça zaman almıştır. İlk fermuar tasarımının o kadar ürkütücü bir görüntüsü vardı ki pek çok üretici seri üretimi yapmayı reddetmişti. Fermuar, günümüze kadar gelişmiş ve hayatımızdaki pratik malzemelerden biri olarak yerini almıştır.

   ELEKTRİK ISITICILI ÜTÜ : 1882’ de Henry Seely, elektrik ısıtıcılı ütüyü geliştirdi. İlk ütüler, içine kor halinde kömür konularak ısıtılırdı. Seely’ nin ütüsünün içinde ise elektrikli bir ısıtıcı bulunuyordu. Böylece ütü, zor kullanılan bir ev aleti olmaktan çıkmıştı.

   ÜTÜ MASASI : Ütü yaparken yeterince iyi sonuç alamamaktan şikayetçi olan Afrikalı Sarah Boone adlı bir ev kadını, 1892 yılında kendisi için bir ütü masası geliştirdi. Böylece tarihin ilk ütü masası ortaya çıkmış oldu.

   ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE : 1901’ de Hubert Booth, elektrikli süpürgeyi icat etti. Booth’ un elektrikli süpürgesi o kadar büyüktü ki atlı bir arabayla çekilmesi gerekiyordu. Fakat süpürgenin performansı gayet iyiydi; öyle ki İngiliz Kralı VII. Edward taç giyme töreninden önce salondaki halının bu süpürge ile temizlenmesini istemişti.

   ELEKTRİKLİ BUZDOLABI : İlk elektrikli buzdolabı, Karl Linde tarafından 1877’ de geliştirildi. Yiyeceklerin bozulmadan saklanabilmesi için gereken, ortamın soğuk olması koşulu, ilk defa Karl Linde tarafından yapay olarak sağlanmıştı. Linde’ nin cihazı, yiyecek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether adlı son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Bu yüzden pek yaygınlaşmadı. Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters birlikte tasarlamıştı.

   BULAŞIK MAKİNESİ : 1889’ da W. A. Cockran adındaki maharetli kadın mucit, tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini üretti. Sistem çok basitti. Bir fiskiye, boru yardımıyla gelen tazyikli suyu tabakların üzerine eşit dağıtıyor ve bulaşıkları temizliyordu.

   ÇAMAŞIR MAKİNESİ : 1906’ da Ala Fischer, çamaşır makinesini icat etti. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu. İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise 1924’ te üretildi. Çamaşır makineleri sürekli gelişerek günümüzdeki halini aldı.

   TERMOS : 1906’ da İskoçyalı J. Dewar, termos adını verdiği ve içine konulan sıvının ısısını koruyan, iç içe geçmiş iki kaptan oluşan bir sistem geliştirdi. Tarihin en popüler icatlarından birisi olan termos sayesinde piknik yapmak, insanoğlu için daha da keyifli bir hal almaya başladı.

   BLENDER : Stephen Poplawski, termos benzeri cam bir kutunun tabanına metal, dönen bir bıçak koyarak blender fikrini ilk ortaya atan kişidir. 1932’ de bu fikrini tasarım haline dönüştürmeyi başarmıştır. 1935’ te Fred Waring ve Frederick Osus adlı iki girişimci dostu, Poplawski’ nin fikrini geliştirerek büyük bir ticari başarı kazanmışlardır.

   ATAŞ : 1900’ de Johann Vaaler, kağıtları sıkıca tutabilmek için,iç içe geçmiş iki halkadan oluşan, metal bir telden ibaret orijinal bir ürün tasarladı. Vaaler’ in “Ataş” adını verdiği bu tasarım bugüne değin hemen hemen hiç değişmemiştir.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2009, 16:22:57 Gönderen: Gürkan » Logged
Gürkan
Zkampüs
Administrator
Hero Member
*****
Online Online

Mesaj Sayısı: 40534


Administrator
t
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2008, 01:15:01 »

     

          İcadlar ve Buluşlar Tarihi

       M . .Ö

" 4241 Mısırlılar ilk hassas takvimi yaptı
" 3200 lerde Tekerleğin ilk kez mezopotamyada ve orta avrupada kullanıldığı varsayılır.
" 3200 Sümerler yazıyı kullanan ilk halktır
" 3000 Mısırda Hiyeroglif denen yazı sistemi bulundu
" 3000 Babilde ilk ilk toplama makinası kullanıldı
" 1300 Suriyede Ugaritde ilk alfabe kullanılmıştır.
" 700 Lidya da( Türkiye) ilk para sikkesi kullanıldı
" 10 Roma da mimar Vitrivius tarafından ilk kaldırma vinci tasarlandı

       M . S

" 999 Bir keşiş tarafından ilk mekanik saat icad edildi
" 1045 Çinli Pi CHENG portatif matbaa harflerini keşfetti
" 1280 İtalyan ARMATİ gözlüğü icad etti (kontak lens uzerindeki ilk çalışmalar ise leanardo da vinci tarafından yapılmıştır)
" 1592 İtalyan GALİLEO 30 kez büyuten teleskopu yaptı (daha önce Hollandalı gözlükçü Hans lippershey ilk teleskopu bulmuştu)
" 1614 İskoçyalı John NAPİER Logaritma cetvelini icad etti
" 1642 Fransız matematikçi Blaise PASCAL ilk toplama makinasını icad etti
" 1643 İtalyan Evangelista TORİCELLİ cıvalı barometreyi buldu
" 1698 İngiliz thomas SAVERY ilk buharlı makinayı yaptı
" 1742 İsveçli Anders CELSİUS sıcaklık ölçümleri için standart geliştirdi
" 1763~Fransız Claude CHAPPE uzaktan yazma anlamına gelen Telgrafı icad etti
" 1777 İngiliz James WATT uzun süreli çalışan buharlı makinayı yaptı
" 1778 Fransız Joseph BRAMAH ilk modern tuvaleti tasarladı ve patentini aldı
" 1783 Fransız MONTGOLFİER kardeşler ilk uçan balonla yolculık yaptılar
" 1783 Fransız Louis LENORAD ilk parajütü tasarladı
" 1800~Fransız Dominique LARREY ilk ambulans fikrini ortaya atmıştır.
" 1804 İngiliz Richard TREVİTHİCK ray üzerinde 16 Km hızla giden ilk lokomotifi icad etti
" 1816 İngiliz George MANBY yangın söndürücü bir tüp tasarladı
" 1816 Fransız Rene LAENNEC ilk tıpta kullanılan stetoskopu icad etti
" 1826 Fransız Joseph NIEPCE ilk fotograf çekimini başardı
" 1830 Fransız terzi Berthelemy THIMONNIER ilk dikiş makinasını yaptı (Ancak bu tip makinaları üretip satan ilk kişi
" USAlı Isac SINGER dir)
" 1836 ABD li Samuel COLD kendi adını verdiği tabancayı tasarladı
" 1837 İngiliz COOKE ve WHEATSTONE ilk elektrikli telgrafı icad etiler
" 1843 ABD li Samuel MORS kendi adını verdiği bir telgraf kodu tasarladı
" 1846 ABD li dişçi William ORTON ik kez ameliyatında eteri kullandı
" 1849 ABD li Walter HUNT ilk modern çengelli iğneyi tasarladı ve patentini aldı
" 1852 ABD li Elisha OTİS ilk Asansörü icad etti
" 1853 Fransız Charles PRAVAZ ilk deri altı şırıngasını tasarladı
" 1853 İtalyan Linus YALE kendi adıyla anılan pimli kapı anahtarını icad etti
" 1860 Belçikalı müh ilk tek zamanlı ve içten yanmalı motor yaptı
" 1867 ABD li Christopher SHOLES gerçek anlamda ilk daktiloyu icad etti
" 1863 Londrada ilk metro çalışmaya başladı
" 1865 İsveçli Alfred NOBEL dinamiti icad etti
" 1876 ABD de EDİSON tarafından dünyanın ilk Endüstriyel Araştırma Laboratuvarı kuruldu.
Edison bu laboratıvarda 1093 adet patentli icadda bulunmuştur.
" 1877 ABD de EDİSON Fonograf denilen ses kayıt cihazını icad etti
" 1876 Alman müh Nikolaus OTTO 4 zamanlı motoru yaptı
" 1876 İskoç asıllı ABDli Alexander Graham BELL ilk telefonu icad etmiştir.(Tarihteki İlk uzaktan konuşma denilen TelePhone konuşması 10 Mart 1876 BELL ile yardımcısı Watson arasında yapılmışır
" 1878 İngiliz Joseph SWAN elektrik ampulünü icad etti
" 1879 Alman Ernst von SİEMENS elektrikle çalışan ilk treni icad etti
" 1880 ABD li Thomas EDİSON elektrikli ampulü güvenli hale getirerek satışa sundu
" 1884 Hiram MAXIM tam otomatik makinalı tüfeği yaptı
" 1885 Alman Karl BENZ 14,5 Km hız yapabilen satış amaçlı ilk arabayı üretti
" 1885 Alman Heinrich HERTS elektromantetik dalgaları keşfetti
" 1887 ABD li Emile BERLİNER Gramafonu (Plak) icad etti ve patentini aldı
" 1888 ABD li George EASTMAN ilk taşınabilir fotograf makinasını yaptı
" 1894 ABDli Jesse RENO ilk yürüyen merdiveni tasarladı
" 1894 Fransız LİMUERE kardeşler ilk sinama makinasını icad ettiler
" 1896 İtalyan Guglielmo MARCONİ Radyo dalgalarıyla ilk yayını yaptı
" 1898 Danimarkalı Valdemer POULSEN İlk teybi icad etti
" 1900 Norveçli VAALER Kağıt tutturmada kullanılan Ataç ı geliştirdi
" 1901 ABD li GİLETTE ve NİCKERSON körlenince atılan traş bıçağının patentini aldı
" 1901 İngiliz Hubert BOOTH ilk elektrikli süpürgeyi icad etti
" 1903 ABD li WRIGHT kardeşler ilk motorlu uçağı tasarladılar
" 1903 Fransız Gustave LİEBAU ilk emniyet kemerini tasarladı ve patentini aldı
" 1903 Hollandalı doktor Willem EİNTHOVEN Elektro kardiografi cihazını icat etti
" 1904 İngiliz John FLEMİNG ilk elektronik vakum tüpü (Diyot) icad etti
" 1906 ABDli Alva FİSHER ilk çamaşır makinasını icad etti
" 1907 Kanadalı Reginald FESSENDEN radyo aracılığıyla ilk insan sesini iletti
" 1908 Alman GEIGER Radyasyonun varlığını saptayan ve kendi adını verdiği cihazı geliştirdi
" 1908 ABD li Henry FORD T modeli adındaki ilk seri üretim otomobili yaptı. İlk üretim bandı
fikrinin de babası olan Ford 1913 de günde 1000 araba üretebiliyordu
" 1913 ABDli lı pilot Elmer SPERRY ilk Robotu yaptı
" 1918 Fransız PierreLANGEVIN ve ekibi ilk kez SONAR sistemini icad ettiler (SONAR : SOund Navigation and Ranging
Ses yardımıyla yer belirleme ve mesafe ölçme anlamına gelmektedir)
" 1922 Alman Arthur KORN radyo dalgalarıyla amerikaya fotoğraf gönderebilen fax tasrladı
" 1923 İsveçli Platen ve Munters adlı iki mühendis ilk elektrikli buzdolabını tasarladı
" 1926 İskoçyalı John Logie BAİRD ilk kez insan yüzünün görüntüsünü Televizyonda elde etti
" 1928 ABD li Richard DREW genel amaçlı yapışkan bandı üretti (Avrupada seloteyp)
" 1929 ABD de AT&T Laboratuarlarında Coaxial kablonun patenti alındı
" 1930 USA da ilk elektronik cihaz yaratıldı
" 1933 İngiliz Percy SHAW kedi gözü adını verdiği yansıtıcı tasarladı ve çok para kazandı
" 1935 İskoç Robert Watson-Watt, Radarı icat etti Bu radar uçakları 65 Km den tanıyabiliyordu
" 1935 Rus asıllı Amerikalı İgor SKORSKY VS 300 adlı ilk modern helikopteri yaptı
" 1936 İngilterede BBC siyah beyaz TV yayınına başladı
" 1938 Macar Lazla BİRO tükenmez kalemi icad etti
" 1938 ABD li Chester CARLSON ilk fotokopi makinasını icad etti
" 1939 ABD de HP şirketi Analog verileri digitale çeviren Pulse-code modulation systemini geliştirdi
" 1942 Alman göçmeni ABDli Von BRAUN V-2 adlı uzun menzilli roketi tasarladı
" 1942 İtalyan Enrico FERMİ ilk Nükleer Reaktörü tasarladı
" 1945 ABD li Robert OPPENHEİMER ilk atom bombasını geliştirdi ve denedi. Ayni yıl
Japonyanın Nagazaki şehrine atıldı ve binlerce sivil öldürüldü. II dünya savaşı sona erdi
" 1945 ABD li Percy SPENCER ilk Mikro dalga fırının patentini aldı
" 1946 ABD de J.MAUCHLY ve J.ECKERT askeri amaçlı balistik hesaplamalarda kullanılmak üzere ENIAC adlı
ilk elektronik bilgisayar aletini tasarladılar
" 1947 ABD li Edvin LAND poloroid fotoğraf makinasını icad etti
" 1948 ABD li BARDEEN, BRATTAIN ve SCHOCKLEY adlı üç bilim adamı Transistörü icad ettiler
" 1950 ABD Prinseton üniversitesinde ………adlı bilim adamı ilk yapay zeka çalışmalarına başladı
" 1951 ABD IBM şirketi tarafından ilk ticari bilgisayar yaratıldı
" 1953 ABD de ilk Renkli TV yayını yapılmaya başladı
" 1957 SSCB uzaydaki ilk insan yapımı cisim olan SPUTNİK 1 adlı uyduyu fırlattı
" 1958 ABD li fizikçiler TOWNES ve SCHAWLOW LAZER kuramını ortaya koydular
" 1958 MikroChip icad edildi
" 1958 Alman asıllı ABD li Vernher von BRAUN tasarladığı roket sistemleriyle uzaya ilk uydunun fırlatılmasını sağladı
" 1960 ABD li Theodor MAIMAN ilk LAZER tabancasını gerçekleştirdi
" 1962 ABD ilk TV uydusu olan Telstarı fırlattı
" 1964 ABD de IBM şirketi ilk kelime işlemciyi üretti
" 1966 ABD Tek transistörlü hafıza yongası yaratıldı
" 1969 ABD Bilgisayar platformlarında UNIX İşletim sistemi çalıştırılmaya başlandı
" 1974 ABD Değişik bilgisayarların kominikasyonu için TCP/IP protokolu geliştirildi
" 1982 Hollanda şirketi olan PHILIPS ilk kompact diski (CD) üretti ( Sony ile ayni zamanda)
" 1983 ABD de MicroSoft firması Windows işletim sistemini anons etti
" 1984 ABD Milyon bitlik hafıza yongası yapıldı
" 1984 ABD Apple firması MACİNTOSH adlı bilgisayarı anons etti
" 1986 ABD National Instruments firması LabVIEW adı altında GUI tabanlı bir endüstri yazılımı yaratıldı
Logged
ZKampüs Üyesi Gürkan Diyorki

Eğitim Herkesin En Doğal Hakkıdır.
bill
Ziyaretçi


t
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2008, 14:28:15 »

kapıyı kim buldu kardeşim hiç bir yerde bulamadım Huh? Cry Sad
Logged
Gürkan
Zkampüs
Administrator
Hero Member
*****
Online Online

Mesaj Sayısı: 40534


Administrator
t
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2008, 15:58:24 »

4000. yıl önce MISIR 'LILAR güvenlik problemlerinden dolayı kapı ve kilit  sistemini icat etmişlerdir.
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2008, 16:17:41 Gönderen: Gürkan » Logged
ZKampüs Üyesi Gürkan Diyorki

Eğitim Herkesin En Doğal Hakkıdır.
DİLARA
Ziyaretçi


t
« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2008, 18:32:31 »

bende BUZDOLABINI KİM İCAT ETMİŞTİR (BULMUŞTUR)ayni şey ama YYYYYYYYYYYYYOOOOOOOOOOOKKKKKKKKKKKKKK:[
Sad Huh? Undecided Lips Sealed Cry Tongue Cry Cry Cry Cry Angry Sad Cry Cry Cry Cry
Logged
Gürkan
Zkampüs
Administrator
Hero Member
*****
Online Online

Mesaj Sayısı: 40534


Administrator
t
« Yanıtla #5 : Ocak 01, 2009, 14:21:32 »

ELEKTRİKLİ BUZDOLABI :

1834'de Jacob Perkins 'in icadı dır.

Alman mühendis Carl von Linden 1876 'da elektrikle buzdolabını çalıştırmayı başarmıştır.

İlk elektrikli buzdolabı, Karl Linde tarafından 1877’ de geliştirildi. Yiyeceklerin bozulmadan saklanabilmesi için gereken, ortamın soğuk olması koşulu, ilk defa Karl Linde tarafından yapay olarak sağlanmıştı. Linde’ nin cihazı, yiyecek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether adlı son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Bu yüzden pek yaygınlaşmadı. Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters birlikte tasarlamıştı.

1900 Lerin başında buzdolplarının piyasaya sürülememisnin sebebi,  soğutucu olarak kullanılacak Freon gazının güvenli bir şekilde dolap sistemi içresinde dolaştıralamamasıdır. Basınç kontrolü sağlanamadığı için dolaplar bomba gibi patlayabiliyordu. Bir bombayıda kimse evine sokmazdı. Burada da devreye tanıdık bir isim EINSTEIN devreye giriyor.  Cheesy

EINSTEIN BUZDOLABINI GELİŞTİRDİ
Olağanüstü bir teorisyen olduğu kadar tamirciliğe de meraklı olan Einstein, dönemin yeni mekanik buzdolaplarının gürültüsünden hiç hazzetmiyordu. Berlin’deki bir ailenin hatalı contalardan sızan toksik soğutucu yüzünden can verdiğini öğrenince, hemen kolları sıvadı. Budapeşteli genç bir fizikçi olan Leo Szilard ile bir beyin fırtınası yaptı. İkili 1930’da oynak parçaları olmayan, elektrik gerektirmeyen ve soğutucuyu sabit, güvenli bir basınçta dolaştıran bir buzdolabı için patent aldı.

EİNSTEİN’IN BUZDOLABI ÜRETİLEMEDİ
yarattıkları tasarım standart buzdolaplarının sızıntıya yatkın ve gürültülü mekanik kompresörünü devre dışı bıraktı. Einstein ve Szilard bunun yerine marifetli bir pompa koydu. Einstein’ın sözleriyle aktarmak gerekirse, bu pompanın işleyişini sağlayan “Sıvı sodyum ve potasyum karışımını hareket ettiren bir manyetik kılavuz alanının yaratıldığı değişken elektrik akımıdır. Bu karışım bir kasa içinde değişken yönlerde hareket eder ve pompanın pistonu işlevini görür. Böylece soğutucu madde mekanik yoldan sıvılaşır ve yeniden buharlaşmasıyla soğuk yaratılır.”
Bu tasarım elektrikle çalışmaktaydı, ama iki fizikçi sadece ısının ya da su basıncının çalıştırdığı varyantları da ortaya koydu.
Sessiz çalışan bu buzdolabı hiç bakım da gerektirmeyecekti. Ne var ki, asla üretilmedi. Araya 1929’da tüm dünya ekonomilerini sarsan Büyük Bunalım’ın finansal zorlukları girdi ve daha az tehlikeli soğutuculara dayanan yeni teknolojilerin bulunması Einstein-Szilard modelini geçersiz kıldı.
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2009, 14:37:10 Gönderen: Gürkan » Logged
ZKampüs Üyesi Gürkan Diyorki

Eğitim Herkesin En Doğal Hakkıdır.
meryem
Ziyaretçi


t
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2009, 20:52:52 »

Bunlar gerçekten çok iyi icartlar tebrik ediyorum Grin...Çünkü eskiden bu elektronik eşyaların hiçbiri yoktu Cry...Gerçekten çok güzel... Smiley
Logged
meryem
Ziyaretçi


t
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2009, 20:56:56 »

Gerçekten çokk güzel icatlar bunlar...  Grin Grin Grin Smiley Smiley Smiley...
Logged
meryem
Ziyaretçi


t
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2009, 20:58:57 »

Tabiki eğitim herkesin en doğal hakkıdır...Bunu herkes bilsin... Angry Angry...
Logged
Gürkan
Zkampüs
Administrator
Hero Member
*****
Online Online

Mesaj Sayısı: 40534


Administrator
t
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2009, 21:31:34 »

Kesilikle Bilsinler Cheesy
Logged
ZKampüs Üyesi Gürkan Diyorki

Eğitim Herkesin En Doğal Hakkıdır.
Sayfa: [1] 2 Yukarı git Yazdır 
ZKampüs Tüm Öğrenciler Burada  |  Genel  |  Teknoloji  |  Konu: Kim | Ne | İcat | Etti ? « önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  

Link Değişim Alanı
Profesyonel İş Çözümleri

ZKampüs Farkıyla, Başarı Soft Eğitimlerinde %10 İndirim İçin Tıklayın...

VitrinBlog İmajını Vitrine Yansıtın. Kendinize Hemen bir Site Açın.

ZKafe Arkadaşınızı bulun! Ödevlerinizi Paylaşın

visual effect solutions

creative producer, photographer, visual designer


Gürteksan İnşaat
.
Site Map | Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
|
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Seo4Smf v0.2 © Webmaster's Talks
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.074 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu