Z Kampüs Rehberlİk

Tüm eğitim makalelerimizi bu başlık altında okuyabilirsiniz.

Eğitim ve rehberlik hakkındaki özgün makaleler öğretmenlerimizin kalemlerinden çıkmaktadır.

2013 2014 TEOG YERLEŞTİRMELERİNE DAİR


TEOG Yerleştirmelerine Dair 

 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında ilk kez uygulanan TEOG sınavları bitti. Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) açıklanmasıyla beraber tüm velilerde ve tabii öğrencilerde yerleştişmenin nasıl yapılacağına dair kaygılar oluştu.

Bu öğretim yılı itibarıyle tüm okullar anadolu lisesi statüsüne getirildi. Düz lise olarak tabir edilen ve puansız öğrenci alan okullar, anadolu lisesi, anadolu teknik meslek lisesi, anadolu imam hatip lisesi veya çok proğramlı anadolu lisesi olarak dönüştürüldüler. Yani artık tüm okullar puanla öğrenci alacaklar. Bu durumda düşük puanlı öğrenciler için çok seçenek kalmamış oldu.

Tüm okulların puanla öğrenci almarı ve tercih yapsın yapmasın orta okul öğrencilerinin tamamının merkezi, olarak yerleştirilmesi olumsuz sonuçlara da yol açtı.
Zaten özel okula gidecek öğrenciler tercih yapmasalarda TEOG sınavlarına girdikleri için YEP hesaplandı ve öğrenciler gitmeyecekleri okullara yerleştiler.
Açık liseye devam etmek isteyen öğrenciler de okullara yerleşti
Yerleştirme yapılacak öğrenci sayısının artması , yüzdelik dilimlerin genişlemesine sebep oldu.
Yüzdelik dilimler genişleyince, yerleştirmede geçerli veri olarak bakabileceğimiz yüzdelik dilimler, tercih esnasında yanıltıcı oldu.
Yerleştirmede en sağlıklı veri öğrencinin başarı sırasıdır. Bu belirtilmediği için veliler sağlıklı tercih yapamadılar.( Z Kampüste velilerimize bu konuda yardımcı olduk.)

Tercih ettiği 15 okula yerleşemeyen öğrenciler adreslerine bağlı olarak seçtikleri okul türlerinden birine yerleştiler.
Teoride böyle olan sistemde bazı aksaklıklar oldu ve öğrencilerin bazıları adreslerine çok uzak yerlere yerleştirildiler( Üsküdar’ da Kadıköy’ de oturup Çatalca’ ya yerleştirilen) . Bakanlık bu durumdaki öğrencilerin sayısının 9 binler civarında olduğunu açıkladı.

Şimdi ne yapacağız?

Açıklanan boş kontenjanları değerlendirdikten sonra, yerleştirildiğimiz okula gidip çocuğumuzun naklini isteyeceğiz. Her hafta bir okul için nakil başvurusunda bulunabilirz. Haftanın ilk dört iş günü yapılacak başvuruların ardından Cuma günleri nakil talepleri değerlendirilecek. Öğrencilerin yerleri kontenjanlar ve talepler doğrultusunda değiştirilecek.


Yukarı